Први MAXI супермаркет прилагођен слепим и слабовидим особама
Београд, 26. 3. 2025 – Одлазак у продавницу је свакодневна потреба током које сви купци треба да се осећају угодно, а управо то омогућава MAXI supermarket на адреси Цара Душана 115а у Земуну, који је постао прва трговина у Србији прилагођена слепим и слабовидим особама. Тактилне ознаке – Брајево писмо олакшавају купцима кретање, као и проналажење жељених артикала, па захваљујући томе слепи и слабовиди сада могу самосталније да обављају куповину.
Ова иновација је пример инклузивности у пракси и доказ да свака полица може бити приступачна, а сваки корак лакши. Једна од кључних новина у овој радњи је тактилна табла на којој је приказан целокупни распоред продавнице, омогућавајући купцима да се лакше крећу и оријентишу у простору. Поред тога, све категорије производа обележене су таблама на Брајевом писму, чиме је особама са оштећеним видом додатно олакшано проналажење жељених производа.
Иза овог пионирског пројекта стоји петочлани тим талентованих ђака Основне школе за ученике оштећеног вида „Вељко Рамадановић“ из Земуна који су осмислили решење за побољшање квалитета живота слепих и слабовидих особа у Београду. Препознавши вредност ове иницијативе, трговински ланац Делез Србија, је у сарадњи са УНИЦЕФ-ом и удружењем Достигнућа младих у Србији пружио подршку овом пројекту. Тако је омогућено да свакодневна набавка у MAXI продавници, смештеној у непосредној близини школе, постане лакша и доступнија за ученике и све слепе и слабовиде особе које ту купују.
Приликом обиласка радње, Јелена Вукић, директорка Основне школе за ученике оштећеног вида „Вељко Рамадановић” истакла је захвалност УНИЦЕФ-у и трговинском ланцу MAXI на овој иницијативи, појашњавајући колико ће она бити значајна како ученицима ове школе тако и другим особама оштећеног вида.
„Постављањем тактилне мапе и категоризацијом производа на Брајевом писму омогућили смо већу самосталност и олакшали сналажење у продајном простору. Овај пројекат представља важан искорак ка инклузивнијем друштву, а посебно захваљујемо компанији MAXI на подршци и препознавању значаја приступачности. Такође, изражавамо захвалност организацији Достигнућа младих у Србији и УНИЦЕФ-у на сарадњи и подршци у реализацији овог важног подухвата. Верујемо да ће овакве иницијативе постати стандард у стварању равноправнијег окружења за све грађане“, истакла је Јелена Вукић.
Идеја о првој продавници прилагођеној слепим и слабовидим угледала је светлост дана на UPSHIFT радионици, коју је организовао УНИЦЕФ у Србији са циљем да оснажи младе људе да својим идејама и иницијативама мењају свет око себе и активно учествују у осмишљавању решења за изазове у својој заједници. UPSHIFT је УНИЦЕФ-ов глобални програм за адолесценте и младе који подстиче омладински климатски активизам, спаја друштвено предузетништво, иновације и тимски дух и оснажује младе да се ангажују на локалу. Делез је одмах препознао значај овог пројекта и подржао млади креативни тим да њихова идеја постане реалност.
„Поносан сам што сам био део овог важног пројекта, од његове идеје па све до реализације и веома ми је драго што смо успели да га спроведемо. Сматрам да је ово сјајан пример позитивне праксе и да ће мотивисати и друге да направе нешто слично”, изјавио је Константин Нечески, ученик Школе за ученике оштећеног вида „Вељко Рамадановић“ из Земуна.